AndhraNews.net
Home » Features » Events » YS Rajasekhara Reddy's cabinet - First Term

YS Rajasekhara Reddy's cabinet - First Term


Main Article: Who's Who of Andhra Pradesh

Cabinet during Dr. YS Rajasekhara Reddy's First term as Chief Minister

The following is the Andhra Pradesh cabinet during Chief Minister YS Rajasekhara Reddy's first term.

Chief Minister - Dr. YS Rajasekhara Reddy
General Administration, Law and Order and all other portfolios not alloted to others

Mohd Ali Shabbir
Energy, Coal, Minorities Welfare, Wakf and Urdu Academy

G Aruna Kumari
Medical Education and Health Insurance

M Buddha Prasad
Animal Husbandry,Dairy Development, Veterinary University and Fisheries

S Chandrasekhar
Health and Family Welfare

R Chenga Reddy
Law and Courts, Technical Education and Industrial Training Institutes

G Chinna Reddy
Rural Development, NREGP and SHGs

D Rajanarasimha
School Education, Government Examinations, SCERT, Text Book Press, Residential School Society

R Damodar Reddy
Information Technology and Communications, Youth Services and Sports

JC Diwakar Reddy
Panchayat Raj

Mohd Fareeduddin
Cooperation

J Geetha Reddy
Major Industries, Sugar, Commerce and Export otion

M Hanumantha Rao
SSA, DPEP, Audit Education, Open Schools and Public Libraries

K Jana Reddy
Home, Jails, Fire Services, Sainik Welfare, Printing and Stationery

T Jeevan Reddy
Roads and Buildings

P Lakshamaiah
Major Irrigation and Medium Irrigation

K Lakshminarayana
Transport

M Mareppa
Marketing and Warehousing

Dharmana Prasada Rao
Revenue, Relief and Rehabilitation, Urban Land Ceiling

N Raghuveera Reddy
Agriculture, Agricultural Technology Mission, Horticulture, Sericulture and RSAD

N Rajyalakshmi
Women Development and Child Welfare

Konatala Ramakrishna
Commercial Taxes

J Mohana Rao
Excise and Prohibition

Anam Ramanarayana Reddy
I&PR, Cinematography and Tourism

Koneru Ranga Rao
Municipal Administration and Urban Development

J Ratnakar Rao
Endowments, Stamps and Registration

DS Redya Naik
Tribal Welfare and RIAD

K Rosaiah
Finance, Planning and Legislative Affairs

P Sabitha Reddy
Mines and Geology, Handlooms and Textiles

B Satyanaryana
Housing

D Srinivas
Higher Education and Intermediate Education

P Subash Chandra Bose
Social Welfare

G Surya Rao
SSI, Khadi and Village Industries Board

Kasu Venkata Krishna Reddy
Civil Supplies and Legal Metrology

M Venkata Ramana Rao
Infrastructure and investments, Ports and Airports and Natural Gas

Maganti Venkateswara Rao
Irrigation, APIDC, Lift Irrigation

Pinnamaneni Venkateswara Rao
Rural Water Supply

Vanama Venkateswara Rao
Vaidya Vidhana Parishad and Hospital Services

S Vijayarama Raju
Forest and Environment

G Vinod
Labour, Employment and Factories

M Mukesh Goud
BC Welfare

Comment on this story

Share